Przygotowanie do studiowania na Akademii Sztuk Pięknych dla wielu kandydatów stanowi poważne wyzwanie. Chętnych do studiowania na ASP jest wielu, właściwie w każdym kolejnym roku akademickim (bez wyjątków), jest ich dużo więcej niż dostępnych miejsc. Nic dziwnego, że poczucie presji i oddech konkurencji na plecach kandydatów na ASP stresuje. Podpowiadamy, jak się przygotować do egzaminów na ASP, żeby pokonać konkurencję!
Są na polskich uczelniach kierunki studiów, które od zawsze gromadziły wokół mnóstwo chętnych. Jednym z takich kierunków jest właśnie ASP. Rok rocznie kandydaci ścigają się o miejsca.
Poznaj TOP 5 zasad, które pomogą ci się przygotować na ASP.
Zasada pierwsza – praca, praca i jeszcze raz praca. Jeśli studiowanie na ASP to poważny plan, do którego podchodzisz serio, nie licz na to, że przygotowania rozpoczniesz na miesiąc czy dwa przed egzaminami. Nic z tego. Jedne z najbardziej rozchwytywanych studiów w Polsce poprzeczkę stawiają wysoko. Musisz więc zacząć przygotowania z dużym wyprzedzeniem. Mówiąc o treningu rysunku, malarstwa, czyli praktycznego aspektu egzaminów, trudno nawet mówić o zaczęciu nauki, bo raczej nie zdarza się, żeby na elitarną ASP wybierał się ktoś, kto o tworzeniu nie ma pojęcia. Niemniej, prace różnymi technikami, wykonywane stricto pod kątem egzaminów i rekrutacji, ćwiczyć należy minimum rok/dwa lata przed egzaminami. Nie oznacza to oczywiście zbierania tych prac do teczki (o niej za chwilę), lecz trening i naukę.
Zasada druga – teczka. Teczka stresuje wielu kandydatów. Szczegółowe wytyczne są co roku opisane w zasadach rekrutacji. To, co istotne, to pokazanie przekrojowych umiejętności. Komisja często ocenia nie tylko poziom prac, ale również potencjał ich autora. Nie jest tajemnicą, że błędy zawsze można poprawić, a niedociągnięcia skorygować, jeśli egzaminatorzy widzą, że mają przed sobą przyszłego artystę z ponadprzeciętnymi zdolnościami, to ma ogromne szanse wyprzedzić konkurencję. To nie oznacza oczywiście, że staranność, precyzję i dokładność można sobie pokpić. Bynajmniej! Bardziej chodzi o to, żeby do teczki podejść koncepcyjnie i bardzo dokładnie ją przemyśleć – powinna pokazać całą głębię talentu. Istotnym jest również, aby teczka powstawała na spokojnie. Jeśli z jakiejś pracy nie jesteś zadowolony, nie umieszczaj jej w teczce. Właściwie mówi się, że aby do teczki włożyć załóżmy 25 najlepszych prac, trzeba ich przygotować około 100. Weź to pod uwagę, planując czas na przygotowania.
Zasada trzecia – teoria. Niezbędna podczas stacjonarnej części egzaminu, ma za zadanie sprawdzić wiedzę teoretyczną, podejście, ale również udowodnić egzaminatorom, że kandydat jest odpowiednią osobą.
Zasada czwarta – praktyka. Egzamin praktyczny na ASP odbywa się w siedzibie uczelni i w związku z tym wiąże się ze znaczącym ładunkiem emocjonalnym. Dla niektórych stres jest motywatorem, innych jednak paraliżuje. Znacznie łatwiej pracuje się we własnym pokoju, w ciszy i spokoju, niż w miejscu, gdzie wszyscy patrzą na ręce, czas płynie nieubłaganie, a atmosfera zamiast skupienia, sprzyja raczej dekoncentracji. Jak się zatem przygotować? Obok warsztatu, który trenowałeś najpewniej ostatnie dwa, trzy lata, musisz uzbroić się psychicznie w wytrzymałość. Zjedz lekkie śniadanie, spędź przyjemny wieczór, wyśpij się i postaraj skupić na zadaniu. Nie przesadź z ekspresją, bądź sobą i pamiętaj o wszystkich zasadach, których się wyuczyłeś we wcześniejszych miesiącach. Nie daj się ponieść emocjom.
Zasada piąta – kurs na ASP. Jeśli wszystko, co przeczytałeś wyżej, brzmi zniechęcająco i budzi twoje obawy, jest doskonały sposób na to, aby przejść przez proces przygotowania sprawnie, szybko i minimalizując stres, zmaksymalizować swoje szanse. To oczywiście Kurs na ASP. Podczas takiego kursu przygotujesz się do wszystkich etapów egzaminów, włączając w to teczkę. Teczkę będziesz przygotowywał pod okiem specjalisty, który pokieruje cię swoim doświadczeniem. Dowiesz się również wszystkiego o teorii i egzaminie praktycznym i zostaniesz do nich solidnie przygotowany. Co więcej, nauczysz się pracy w grupie, łatwiej ci więc będzie poradzić sobie psychicznie z egzaminem, niż po treningu wyłącznie w zaciszu własnego pokoju. Korzyści jest zatem wiele. Kurs na ASP realnie zwiększa szanse dostania się na wymarzoną uczelnię, a towarzystwo osób o takich samych zainteresowaniach, choć bywają konkurentami na tych samych kierunkach, wspiera inspiracją i poczuciem braku osamotnienia. Kiedy rozpocząć kurs na ASP? Optymalny termin to minimum dwa lata wcześniej. Jeśli masz ochotę iść na taki kurs z większym wyprzedzeniem, nic nie stoi na przeszkodzie, im wcześniej, tym lepiej!
Więcej o naszym kursie dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy/kurs-na-asp